Tippek a munkaruhák mosásához
Munkaruhája szinte mindenkinek van otthon. Van, akinek a munkahelyén fontos ez az öltözék, van, akinek pedig csak a ház körüli kisebb-nagyobb munkálatokhoz van szüksége rá. Az azonban mindkét esetben nagy dilemmát okozhat, hogy vajon mi a legjobb módja a munkaruha mosásának, főleg, ha makacsabb szennyeződéseket kell eltávolítani róla. Cikkünkben ehhez adunk hasznos tanácsokat és tippeket.
Munkaruha mosás otthon
Ha úgy érzed, hogy a munkásruha tisztítását otthon is meg tudod oldani, akkor fontos, hogy odafigyelj néhány dologra.
Minél kevesebb idő teljen el a ruha szennyeződése és mosása között.
Minél tovább halogatod a mosást, annál nehezebb lesz eltávolítani a foltokat. Ezért, ha van rá lehetőséged, azonnal áztasd be munkásruhádat, még mielőtt teljesen megszáradna a felszíne. Emellett, ha szeretnéd elkerülni a foltokkal való hosszadalmas küzdelmet, ne tedd azonnal a szennyestartóba ruháidat, amikor hazaérsz és azt gondolod, hogy már mindegy, hiszen órák teltek el a foltok megjelenése óta. Minél később kerítesz sort a folteltávolításra, annál nehezebb lesz később megszabadulnod tőlük.
Ha azonban már beleszáradtak a szennyeződések a munkaruhába, ne áztasd be rögtön.
Ha nem volt lehetőséged azonnal beáztatni a foltot a szennyeződés után, és már mélyen beszáradt az anyagba, akkor ne nedvesítsd be azonnal. Inkább próbáld meg először eltávolítani a kosz nagy részét egy penge vagy kefe segítségével. Ezáltal csökkented a víz és a használt szerek terhelését a szennyeződés eltávolítására. Amikor ezzel elkészültél, folytathatod az áztatással és a mosással.
Az áztatás egy nagyon fontos lépése a munkaruha mosásának.
Az áztatás elengedhetetlen lépés a szennyeződés eltávolításában, legyen a folt friss vagy beszáradt. Ez a folyamat meglazítja a szövetszálak között rekedt koszt, ez pedig megkönnyíti a mosógép dolgát. Fontos, hogy 10-15 perc áztatás után mindig cserélj vizet. Áztatás közben óvatosan dörzsölheted a foltot a megfelelő tisztítószerrel. Ajánlott langyos vizet használni ehhez a lépéshez. Ha észreveszed, hogy a folt alig láthatóvá válik, akkor jöhet a mosógép használata!
A lehető legmagasabb fokon mosd a munkásruhákat.
Ha munkaruhát mosol fontos, hogy az anyaghoz megfelelő legmagasabb hőfokra állítsd a mosógépet. A mosás közvetlenül az áztatást után történjen, megfelelő mosószerrel. Mindig ellenőrizd a ruha címkéjén található mosási útmutatót, mert ha túl magas hőfokon mosod, ugyan a folt valószínűleg eltávolítható, de az anyag károsodhat. Ez könnyen vezethet kinyúláshoz, szöszösödéshez vagy sérüléshez, de akár még össze is mehet a mosást követően. Azonban, ha betartod a szabályokat és minőségi munkaruhákat vásárolsz, az adott darab éveken át hű társad lesz.
A különböző foltok eltávolításának módszerei
Az olajos munkaruha tisztítása
Az olajfoltok a leggyakoribb szennyeződések a munkaruhákon. Mindegy, hogy motorolajról vagy rozsdás alkatrészek kenésére használt olajról beszélünk, az olajfoltok nagyon makacsok tudnak lenni. Ezen foltok eltávolítására a benzin a leghatékonyabb megoldás.
Az olajfoltok eltávolításának módja:
- Vigyél fel néhány csepp benzint egy darab szivacsra vagy rongyra
- Alaposan dörzsöld át a foltot, amíg teljesen el nem tűnik
- Ezután kimoshatod a munkaruhát a mosógépben hagyományos mosószerrel.
Fűrészporral szennyezett munkaruha tisztítása
Ha a munkaruhát fűrészporral szennyezett állapotban szeretnéd tisztítani, ne a mosógépet válaszd. Az apró fapor ugyanis könnyen a mosógépbe kerülhet és nagyon nehéz lehet onnan eltávolítani és a mosógépet is károsíthatja.
A fűrészpor eltávolításának módja:
Először is, alaposan rázd ki a ruhát, vagy ami még jobb, porszívózd le róla a fűrészport. Csak ezután helyezd a munkaruhát a mosógépbe.