Tipli fajták

A tipliket / dübeleket leginkább az építőiparban és a bútorgyártásban használják, de háztartási munkák során is gyakran találkozhatsz velük, például polcok rögzítésekor. Számos tipli fajta létezik, de mindegyik más célt szolgál, emiatt nem mindegy melyiket választod az adott munkához.
A tipli jelentése
A tiplik, más néven dübelek, olyan rögzítőelemek, amelyeket különféle anyagokhoz használnak tárgyak biztonságos rögzítésére. Általában műanyagból vagy fémből, esetleg fából készült, henger formájú eszköz. A tipli lehetővé teszi a csavar rögzítését porózus vagy törékeny anyagban, például téglában, gipszkartonban vagy betonban.
Tipli fajták: mikor melyiket használjuk?
Általános műanyag tipli (feszítő tipli): Tömör anyagokban használható, mint a beton vagy a tömör tégla. Fontos, hogy olyan furatot kell készíteni, amelyben a tipli enyhén szorul, így a tipli furatba helyezését lehetőleg ne tudjuk kézzel elvégezni. A megfelelő méretű furatba a tiplit kalapáccsal enyhe ütéssel tudjuk csak behelyezni
Felhúzódó tipli (univerzális tipli): Egyaránt alkalmasak tömör szerkezetű és üreges anyagokhoz is, mint az üreges tégla. Ezek a dübelek betonban és tömör téglában megszorulnak, csak úgy, mint az általános tipli. Üreges téglákban viszont felhúzódnak és részben kitöltik az üreget. Ezzel egy ellentartó tömör felületet képeznek, hasonlóan mintha egy csavaranya lenne a csavar túloldalán.
Egyszer beütős feszítő tipli: Gipszkarton és más könnyű szerkezetű anyagokhoz ideális tipli fajta.
Szárnyas felhúzódó tipli: Szintén gipszkartonhoz használható, nagy szakítószilárdsággal bíró dübel fajta. A szárnyas tiplikhez a gyártó általában megadja a furat pontos méretét, amelyet szigorúan be kell tartani. Ha az eredeti csomagolás már nem áll rendelkezésünkre, ajánlott egy gipszkarton lapon próbafúrásokat végezni a megfelelő furatméret megtalálásának céljából.
Fém szárnyas felhúzódó tipli: Gipszkartonhoz és más lemezekhez használható, azonban fontos tudni, hogy az anyag sérülése nélkül nem eltávolítható.
Szárnyas-rugós fém tipli: Ez a tipli fajta panelekhez alkalmazható. Fontos a furat mérete akkora legyen, hogy az ellenoldali rész összezárt állapotban áttolható legyen rajta. A tipli behelyezését követően a csavart tartva enyhén vissza kell húzni a tiplit, hogy az a panel túloldalán tudjon megkapaszkodni, ne essen le, és így tartva kell a csavart behajtani.
Menetes tipli: Ezen tipli fajták készülhetnek alumíniumból vagy műanyagból. Mindkét változat gipszkartonhoz használható. A tipli önfúrós, de ajánlott egy furat készítése, hogy a tipli kézi becsavarozása esetén kifejtett tolóerővel ne szakítsuk ki a panel hátoldalát.
Orsómenetes tipli: Szigetelő anyagokkal burkolt felületekben használható, kisebb súlyú tárgyak rögzítéséhez.
Beütős tipli: Használhatjuk betonhoz, gázbetonhoz. Nevéből adódóan a tipli nem csavarozással, hanem ütéssel kerül rögzítésre.
Fém tiplik: Szintén leginkább betonhoz használandó. A fémnek köszönhetően erősebb, mint fa és műanyag társai, ezáltal nehezebb elemek rögzítésére alkalmas.
Dübel vagy tipli?
Ha felmerült benned a nagy kérdés, miszerint dübel vagy tipli a helyes kifejezés, a válasz erre a kérdésre igencsak egyszerű. A dübel és a tipli ugyanazt jelenti, egymás szinonimái. A dübel a tipli német megnevezése, viszont itthon is rendszeresen találkozhatsz azzal, hogy valaki dübelnek hívja a tiplit. Nyugodtan használd azt a kifejezést, amely neked jobban tetszik. Mivel a hazai szakzsargonban mindkettő használatos, így biztos meg fogják érteni mire is gondolsz.