• Rólunk
  • Elérhetőség
  • Akciós termékek
  • Blog
  • Gyakran ismételt kérdések
  • menü

    Nézd meg áprilisi akcióinkat!

    PannonPur Blog

    Laminált padló vágása

    2025.03.28 08:00
    Laminált padló vágása

    A laminált padló napjaink egyik legnépszerűbb melegburkolata. Ez nem csoda, hiszen a hagyományos parkettánál kedvezőbb árú alternatíva, emellett számtalan színben, méretben és kivitelben elérhetőek. Abból a szempontból is előnyös választás lehet, hogy akár mi magunk is gyorsan és egyszerűen lerakhatjuk, ha megfelelően tudjuk használni az ehhez szükséges vágóeszközöket. Nem mindegy azonban, mivel vágjuk a laminált padlót. Cikkünk bemutatja a laminált padló vágásához ajánlott eszközök használatát, valamint bemutatjuk az egyes szerszámok előnyeit és hátrányait.

    Laminált padló vágása dekopírfűrésszel

    A laminált padló vágása dekopírfűrésszel, vagy másnéven szúrófűrésszel is lehetséges. A dekopírfűrész legnagyobb előnye, hogy nem csak egyenes vonalak vágásához használhatjuk, hanem az ívelt formák vágásánál is nagy hasznát vesszük. Továbbá, egyszerűen mozgatható, tulajdonképpen bárhol használhatjuk, ahol van a közelben áramforrás. Egy jó minőségű dekopírfűrésszel – és egy kis ügyességgel – mi magunk is nagyon pontos vágásokat ejthetünk a laminált padlón. 

    Érdemes figyelmet fordítani a motor teljesítményére és a fordulatszámára, mivel egy gyengébb géppel nehezebb és hosszadalmasabb lesz a laminált padló vágása. Egy erős teljesítményű gép, mint a Graphite akkus dekopírfűrésze egy olyan választás lehet, ami nem fog minket cserben hagyni semmilyen vágási munka során. Nagy teljesítményű motorja mellett percenkénti 2400-as fordulatszámmal képes vágni, valamint akkumulátoros kivitele miatt akkor is tudunk vele dolgozni, ha nincs a közelben hálózati csatlakozó. 

    Mire érdemes odafigyelni, ha dekopírfűrésszel dolgozunk?

    • Fontos, hogy ne toljuk túl erősen a munkafelületre, mert ezzel túlterhelhetjük az eszközt
    • Rosszabb esetben a fűrészlap deformálódhat, vagy akár el is törhet
    • Mindig gondoskodjunk pót fűrészlapról
    • Laminált lapok esetében fához optimalizált fűrészlapokat kell beszereznünk, azon belül is a sűrű fogazatúakat
    • Fordítsuk meg a lapot, hogy a laminált része nézzen lefelé, így elkerüljük, hogy a fűrészlap fogai visszahúzáskor felszakítsák a laminált részt

    A laminált padló vágása flexel

    A laminált padló vágása flexel (sarokcsiszolóval) is lehetséges. Előnye, hogy általában olcsóbban beszerezhető, mint egy dekopírfűrész, nem igényel nagy beruházást – persze ez mindig típusfüggő. Egyenes vágásokra hasonlóan jó, mint a dekopírfűrész azonban nem egyenes formák vágásánál már kiütközik az, hogy kevésbé lehet vele szép ívet vágni. 

    Otthoni munkálatokra szintén praktikus lehet egy akkumulátoros, kompakt modellt választani. A Graphite akkus sarokcsiszolója jó választás lehet a laminált padló vágására. Mindössze 1,5 kilogrammos súlya ellenére mégis erős motorral bír és percenkénti 10 000-es fordulatszámmal vág. A burkolt tengelyretesz óvja a felhasználót a retesz véletlen bekapcsolásától az üzem közben. A szellőzőnyílások a markolat zónáján kívül esnek, ami óvja a motort a túlmelegedéstől. 

    Mire érdemes odafigyelni, ha flexel dolgozunk?

    • Ha flexel dolgozunk és nincs még nagy gyakorlatunk, érdemes lehet az ívek vágását gyakorolni, hogy éles helyzetben minél esztétikusabb végeredményt kapjunk. 
    • A sarokcsiszolóval végzett munka mindig nagy porral jár, ezért ezt a munkát lehetőleg szabadban kell elvégezni és mindenképp viseljünk munkavédelmi maszkot és kesztyűt.

    A laminált padló vágása körfűrésszel

    A laminált padló vágása körfűrésszel is megoldható. Itt megkülönböztetünk akkus és asztali körfűrészeket. Előbbi egy kisebb méretű és olcsóbb, utóbbi jóval nagyobb és drágább beruházás. Ha csak az otthonodba szeretnél néhány négyzetméternyi laminált padlót vágni, valószínűleg egy akkus modell is elegendő lesz számodra. A Graphite akkus körfűrésze 4500 fordulat/perc teljesítménnyel és lézermodullal van felszerelve, előbbi a megfelelő teljesítményt utóbbi pedig a precíz vágást garantálja.

    Mire érdemes odafigyelni, ha körfűrésszel dolgozunk?

    • Ne erőltesd túl a fűrészt, hagyd, hogy a fűrészlap végezze a munkát!
    • A tiszta vágás érdekében a laminált padlót a színével lefelé fordítva vágd!
    • A vágás során sok por keletkezhet, ezért mindig használj munkavédelmi maszkot, szemüveget és kesztyűt!
    • Ha bizonytalan vagy, végezz próbavágást egy olyan anyagon, amelyet már nem sajnálsz kidobni!

    Mielőtt laminált padló vágásába kezdesz, mindig alaposan tanulmányozd az eszközt, amivel dolgozni fogsz! Legyen szó flexről, dekopírfűrészről, vagy sarokcsiszolóról, mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai. Ha nem vagy profi, használat előtt érdemes egy kicsit gyakorolni velük. Munka során mindig ügyelj a biztonságra és viseld a szükséges munkavédelmi ruházatot!

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Jelölj be további termékeket, amivel a mostanit össze szeretnéd hasonlítani.