• Rólunk
  • Elérhetőség
  • Akciós termékek
  • Blog
  • Gyakran ismételt kérdések
  • VILLÁMAKCIÓ
  • menü

    Nézd meg májusi akcióinkat!

    PannonPur Blog

    Fűrész típusok

    2025.03.21 08:00
    Fűrész típusok

    Az asztalosmunkálatok nélkülözhetetlen eszközei a strapabíró, jó minőségű fűrészek. A fűrész típusok tengerében azonban könnyű elveszni, ha az ember nem asztalos szakember. Legyen szó gépi vagy kézi fűrész típusokról, mindegyik fűrész más és más feladatra lesz alkalmas. Így mielőtt bármilyen fűrész kiválasztásról is van szó, mindig figyelembe kell venni azt, hogy milyen anyag vágására szeretnénk használni az adott fűrészt.

    Kézi fűrészek

    A kézi fűrész – nevéből adódóan – a fűrészek kézi típusa, mely egy nyélből és egy fogazott fűrészlapból áll. A kézi fűrészek egy kényelmes, praktikust megoldást jelentenek és szinte minden háztartásban akad belőlük legalább egy. További érv még a kézi fűrész fajták mellett az egyszerű használat, hiszen nincs szükség elektromos áramra, zsinórokra, hosszabbítóra vagy komolyabb védőfelszerelésre és árukat tekintve is jócskán a kézifűrész alatt vannak.

    Meg kell említeni azonban azt, hogy mivel ezek nem elektromos eszközök így vágási erősségük is limitálva van. Több cm vastag fém, vagy más kifejezetten erős anyag vágására már nem alkalmasak. Ha rövid idő alatt szeretnénk nagy mennyiségű anyaggal dolgozni, szintén inkább a gépi fűrész típusok ajánlottak a kézifűrészek helyett. 

    A kézi fűrészek fajtái a következők:

    • Keretes fémfűrész, vasfűrész a fém és műanyag elemek vágásához
    • A lombfűrész a finom, éles vágásokhoz
    • Az illesztőfűrész szintén a precíziós vágásokhoz ajánlott
    • A szúrófűrész a görbe idomok vágásához alkalmas
    • A fafűrész, lombfűrész a faágak vágására használható
    • Gyümölcsfák, bokrok metszésére pedig a rókafark fűrész ajánlott
    • A japán fűrész csak a húzómozdulatra vág, emiatt kiváló fa megmunkálásához
    • A laminált padló, parketta vágó pedig a parketták méretre vágásához használatos

    Mire érdemes odafigyelnünk vásárlás előtt?

    A jó fogás és a minőségi markolat nélkülözhetetlen a fűrész kényelmes használatához. Válasszunk olyan fűrészt, ahol a fogantyú megfelelően illik a kezünkbe, mivel egy túl nagy markolatot használunk sok erőt pazarolhatunk el arra, hogy kijavítsuk a pontatlanságokat. 

    A fűrészlap anyaga a tartósság és a használhatóság szempontjából is egyaránt fontos. A legjobb minőségű kézifűrész típusok ma már strapabíró, edzett acélból készülnek. A fűrész hossza is fontos szempont lehet. Egy rövidebb fűrészlap egykezes, egy hosszabb már kétkezes munkavégzést igényel. 

    A kézi fűrészek típusai a fogak számában is eltérhetnek. Egy több fogból álló fűrész a finomabb vágásokhoz, egy kevesebb fogból álló lap pedig a durvább vágásokhoz ajánlott. 

    Kézifűrész kínálatunkat ide kattintva tekintheted meg.

    Gépi fűrészek

    A gépi fűrészek a kézi fűrészek elektromos árammal működtetett, ezáltal nagyobb teljesítményű változatai. Egyes gépekkel akár több cm vastag anyagokat, percenkénti több méteres sebességgel is képesek lehetünk vágni. Fűrészgépeket egyedi és ívelt vágásokhoz, bonyolultabb munkálatokhoz is használhatunk. Áruk azonban magasabb, mint a kézifűrészeknek. Léteznek akkumulátoros modellek, azonban sok gépi fűrész típus csak hálózatról működtethető. Méretükben is általánosságban jóval nagyobbak, mint egy kézifűrész így a praktikusság és hordozhatóság kevésbé kerül előtérbe.

    A gép fűrészek típusai

    • Az egyenes-visszatérő fűrészek. Leginkább az régebbi, vagy a mai alsókategóriás fűrész típusok készültek ilyen kialakítással. Vágáskor az anyagot óvatosan a fűrészhez kell nyomni, mert csak így fogsz tudni egyenes vonalban haladni.
    • A körfűrészek, vagy másnéven dekopírfűrészek gyorsan vágnak és keményebb anyagokkal is megbirkóznak, azonban kevésbé pontosak és nehezebben kezelhetőek mint a hagyományos reciprokáló modellek. Dekopírfűrész kínálatunkat ide kattintva érheted el.
    • Az asztalifűrész, vagy szalagfűrész olyan fűrész típus, amely egy fix, stabilizált helyen helyezkedik el. A fűrész fixált állapota miatt az anyagot mozgatjuk a penge mentén, ezzel lehetővé téve a precíziós vágásokat nagyobb felületen is.

    Mire érdemes odafigyelnünk vásárlás előtt?

    Azon kívül, hogy milyen anyaggal fogunk dolgozni, fontos még a percenkénti ütésszám, ami tulajdonképpen a vágás gyorsaságát jelenti. Fontos a fűrész teljesítménye is, hiszen ez határozza meg azt, meddig tudjuk az eszközt szünet nélkül használni. 

    Végezetül pedig a penge típusáról is muszáj szót ejteni. Fűrész vásárláskor a pengét mindig a vágandó anyaghoz kell kiválasztani. A legtöbb fűrész típus univerzális pengével rendelkezik, mely a legtöbb feladatra alkalmas lesz, azonban az igényesebb, speciálisabb feladatokhoz nem lesz megfelelő. A penge használati módjáról minden esetben a csomagoláson feltüntetett kód alapján tudsz tájékozódni.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Jelölj be további termékeket, amivel a mostanit össze szeretnéd hasonlítani.