• Rólunk
  • Elérhetőség
  • Akciós termékek
  • Blog
  • Gyakran ismételt kérdések
  • menü

    Februári akciónkhoz kattints!

    PannonPur Blog

    Csempevágás: hogyan kezdjük el?

    2025.02.07 08:00
    Csempevágás: hogyan kezdjük el?

    A csempevágás a csempézés egyik legfontosabb része. Ez teszi lehetővé, hogy a csempék pontosan illeszkedjenek a falak, sarkok és egyedi formák mentén. Ahhoz, hogy a csempevágás jól sikerüljön, ismerned kell az alapvető technikákat, és rendelkezésedre kell állnia a szükséges eszközöknek.

    Csempevágás házilag

    A csempevágás házilag is megoldható, ha a megfelelő eszközöket használod, és betartasz néhány alapvető szabályt. Bár a profi szakemberek munkáját nehéz teljesen utánozni, kis gyakorlással és odafigyeléssel jó eredményeket érhetsz el.

    Ha a csempevágás házilag történik, a pontosság mindig egy kritikus pont. Ahhoz, hogy a csempék megfelelően illeszkedjenek szükséged lesz megfelelő mérő és jelölő eszközökre. Ilyen a mérőszalag, egy ceruza, vonalzó vagy vízmérték, illetve valamilyen élsimító eszköz, például csiszolópapír. 

    A házilag történő csempevágáshoz természetesen szükséged lesz még magára a vágóeszközre is. Erre a legalkalmasabb a csempevágó de akár más vágószerszámokkal is elvégezhetők a munkálatok.

    Csempevágás csempevágóval

    Természetesen a csempevágás csempevágóval a legegyszerűbb, így, ha ott lapul a szerszámaid közt, mindenképp csempevágóval végezd el ezt a munkát. A csempevágó lehet kézi vagy gépi, de a legtöbb otthoni munkálathoz egy egyszerű kézi változat is tökéletes. Ezesetben a csempevágó egy mély karcolást ejt a csempén, ezután tudjuk eltörni azt. 

    Ha a csempevágás csempevágóval történik, érdemes még pár dologra odafigyelni:

    • Az anyag sérülésének elkerülése végett nem szabad túl erősen lenyomni a karcolókést.
    • Fontos a csempevágó megfelelő karbantartása.
    • Ellenőrizd, hogy az eszköz megfelelő az csempéhez, ez például kerámia vagy porceláncsempe esetén lehet fontos.

    Csempevágás csempevágó nélkül

    A helyzet akkor kezd kicsit bonyolódni, mikor a csempevágást csempevágó nélkül kell megoldanunk. Ekkor sem szabad azonban pánikba esni, hiszen a csempevágás más eszközökkel is kivitelezhető, például sarokcsiszolóval. 

    Ha a csempevágást flexel végezzük érdemes néhány dologra odafigyelni. Először fontos a megfelelő minőségű és erősségű csiszolókorong kiválasztása. Itt érdemes egy 115 vagy 125 mm átmérőjűt gyémánt vágókorongot választani. Emellett jól jöhet egy tisztítókorong, vagy élsimító a vágott élek finomítására.

    A sarokcsiszolóval történő csempevágás során mindenképp használjunk védőfelszerelést, védőszemüveg, kesztyű és porvédő maszk is jó, ha kéznél van. Emellett fülvédő használata is ajánlott, mivel a csempevágóval ellentétben, ha a csempevágás flexel történik, az komoly zajhatással is járhat, különösen zárt térben. 

    Történjen a csempevágás sarokcsiszolóval, vagy csempevágóval, ha nincs nagy rutinunk a csempevágásban, mindenképp érdemes az munkafolyamat előtt néhány „maradék” anyagon gyakorolni. Ezzel megszokjuk az adott eszköz működését és az éles munka során már sokkal precízebb, esztétikusabb végeredményt kaphatunk.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Jelölj be további termékeket, amivel a mostanit össze szeretnéd hasonlítani.