• Rólunk
  • Elérhetőség
  • Akciós termékek
  • Blog
  • menü

    Ne hagyd ki májusi akcióinkat!

    PannonPur Blog

    Csavar szakítószilárdság: Alapvető ismeretek

    2024.04.12 08:00
    Csavar szakítószilárdság: Alapvető ismeretek

    A csavarok a modern mérnöki munkák és konstrukciók nélkülözhetetlen elemei. Ezen alkatrészek szilárdsága kulcsfontosságú minden olyan projekt számára, ahol a biztonság és tartósság elsődleges szempont. A csavarok szakítószilárdsága egy alapvető jellemző, amely meghatározza, hogy mennyi terhelést képesek elviselni anélkül, hogy károsodnának vagy eltörnének. 

    Ebben a cikkben a csavarok szakítószilárdságának jelentőségét és a különböző méretű csavarokra vonatkozó szakítószilárdsági értékeket fogjuk tárgyalni.

    A szakítószilárdság jelentősége

    A szakítószilárdság azt mutatja meg, hogy egy adott anyag mennyi feszültséget képes elviselni anélkül, hogy meghibásodna vagy eltörne. Megapascalban (MPa) mérjük, ami a feszültség mérésére használt standard egység a Nemzetközi Mértékegység Rendszerben (SI). A szakítószilárdság kulcsfontosságú a csavarok megfelelő kiválasztásában, mivel biztosítja, hogy a csavar képes legyen ellenállni az adott alkalmazásban fellépő terheléseknek.

    Csavar szakítószilárdság táblázat

    A csavarok szakítószilárdságának megértése érdekében fontos ismerni a különböző méretű és anyagú csavarokra jellemző szakítószilárdsági értékeket. Az alábbi táblázat bemutatja az M2-től M20 méretig terjedő csavarok szakítószilárdságát:

    Csavar méret

    Anyag

    Szakítószilárdság (MPa)

    M2

    Acél

    350

    M2.5

    Acél

    380

    M3

    Acél

    400

    M4

    Acél

    420

    M5

    Acél

    500

    M6

    Acél

    570

    M8

    Acél

    600

    M10

    Acél

    650

    M12

    Acél

    700

    M14

    Acél

    750

    M16

    Acél

    800

    M18

    Acél

    850

    M20

    Acél

    900

     

    Fontos megjegyezni, hogy a különböző anyagok, mint az acél, rozsdamentes acél, titán, vagy ötvözött acélok eltérő szakítószilárdsággal rendelkeznek. A táblázatban szereplő adatok egyszerű acélra és rozsdamentes acélra vonatkoznak, de a titán és más speciális ötvözetek szakítószilárdsága eltérő lehet. Az alkalmazás körülményeitől függően különböző anyagok és szilárdsági osztályok lehetnek megfelelőek.

    Csavarok szilárdsági jelölése

    A csavarok szilárdságát általában két szám jelöli, amelyeket egy törtvonal választ el egymástól. Például, egy 8.8-as jelölésű csavar azt jelenti, hogy a csavar szakítószilárdsága a minimális folyáshatár 80%-a, ami a csavar anyagának megadott szakítószilárdságának 800 MPa. A második szám (ebben az esetben a 8) azt mutatja, hogy a szakítószilárdság milyen százalékában jelentkezik a folyáshatár.

    Néhány gyakori szilárdsági osztály

    • 4.6: Ezek alacsony szilárdságú, általános célú csavarok. Alkalmazásuk ideális könnyű szerkezetek és bútorok összeszerelésénél, ahol nincs szükség nagy terhelés elviselésére.
    • 8.8: Ezek a csavarok magasabb szilárdsággal rendelkeznek, és gyakran használják őket gépekben és szerkezetekben, ahol fontos a nagyobb terhelés elviselése. Ez az osztály a leggyakoribb a magas szilárdságú alkalmazásokban.
    • 10.9 és 12.9: Ezek a nagyon magas szilárdságú csavarok különösen nehéz ipari alkalmazásokhoz készülnek. Ideálisak olyan helyzetekben, ahol rendkívül nagy terhelést kell elviselniük, például nehéz gépekben vagy kritikus szerkezeti összekötőelemekben.

     

    A csavarok szakítószilárdsága és a szilárdsági jelölések alapvető jelentőséggel bírnak minden olyan alkalmazásban, ahol a szerkezeti stabilitás és biztonság elsődleges szempont. A megfelelő csavar kiválasztása alapvető a szerkezetek tartóssága és megbízhatósága szempontjából. Mindig gondosan válasszuk ki a megfelelő szilárdságú és anyagú csavart az adott felhasználás céljának megfelelően.

    Összehasonlítom a fenti termékeket! Jelölj be további termékeket, amivel a mostanit össze szeretnéd hasonlítani.